Instrumentai individualių poreikių turintiems žmonėms

Lauko muzikos instrumentai kiemo aikštelėje gali pasiūlyti saugią ir smagią emocinės iškrovos išraišką. Be to, muzikavimą šiais instrumentais galima panaudoti pagrindinių gyvenimo įgūdžių mokymuisi. Muzika gali turėti gilų efektą bet kuriam žmogui, tačiau ypač ji gali būti efektyvi asmens su individualiais poreikiais gerovei.

Socialine prasme, muzika yra lygybės simbolis. Nėra teisingos ar neteisingos muzikos, taigi nėra ko bijoti ir žmonės jaučiasi laisvai eksperimentuodami ir išreikšdami save. Tai veda prie išdidumo jausmo, kad kažko pasiekiau pats, ir yra ypatingai svarbu žemos savivertės žmogui. Sunku rasti kitą tokį gerą būdą išmokti didžiuotis savimi. Vėliau, išaugus savivertei ir pasitikėjimui, veiklos tikslą galima perkelti į kitas gyvenimiškas sritis. Per muziką kiekvienas gali išreikšti savo emocijas, vystyti ritmo pojūtį (tai šiek tiek prisideda ir prie fizinio vystymosi), bendravimo įgūdžius, stimuliuoti klausą (per muzikos vibracijas) ir taktiliką (mokyti nevengti prisilietimo), atsipalaiduoti.

Kiekvienas gali įsitraukti į muziką kokiu nori lygmeniu ir tuo mėgautis, kadangi instrumentai yra nustatyti harmoningoje pentatonikos skalėje su paprastomis gamomis. Instrumentai skleidžia raminantį garsą, kas leidžia iš karto jais mėgautis.

Visi vaikai turi tą patį poreikį – išreikšti save, o lauko muzikos instrumentai yra tobulas muzikos terapijos sesijos įrankis. Muzikos terapija gali būti neįkainojama tiems vaikams, kurie turi klausos, regos, judesio, mąstymo ar atsako sutrikimų – kiekvienas jų gali išgyventi muziką savo paties unikaliu būdu.

Yra įrodyta, kad muzikos terapija yra labai efektyvus metodas, dirbant su ASS (autizmo spektro sutrikimų) ir Asberger’io sindromą turinčiais žmonėmis. Dauguma tokių vaikų turi ribotus socialinius įgūdžius, kas trukdo jiems pilnavertiškai žaisti kartu su kitais ar dalyvauti įvairiose socialinėse situacijose. Įdomu tai, kad dažniausiai ASS vaikai rodo padidintą susidomėjimą muzika, o Percussion Play gaminami instrumentai turi tokį garsą ir skambesį, kuriam bet koks vaikas negali atsispirti. Kol vaikas negali verbaliai komunikuoti su aplinkiniais, muzika yra kelias daugumai autistiškų žmonių save išreikšti ir bendrauti pačiam sau saugiu būdu. Muzika leidžia individui tapti nevaržomam, kas sąlygoja ir socialinius pasiekimus.

Paprastas naudojimasis šiai lauko muzikos instrumentais gali suteikti galimybę vaikui susitvarkyti su emocijomis, ypač tuomet, kai vaikas nekalba. Kai nėra žodžių, muzika gali tapti tarpininku, per kurį galima pažinti vidinį žmogaus pasaulį. Dažniausiai vaikai su raidos sutrikimais ar mokymosi sunkumais (pvz., turintys Dauno sindromą) sureaguoja į muziką. Reakcija gali būti nuo mažos šypsenos, žodelio “taip!”, paniūniavimo iki šokių. Paprasčiausiu būdu perkusiniai muzikos instrumentai gali būti panaudoti kaip atsakas ar saviraiškos priemonė vaikų ar suaugusiųjų su negalia gyvenime.

Aklajam ar silpnaregiui lauko muzikos instrumentai žaidimų aikštelėje gali tapti galimybe patyrinėti ir muzikos garsus, ir save. Šiais instrumentais yra paprasta groti, jais lengva kūrybiškai eksperimentuoti ir tyrinėti prisilietimu. Jie įgalina panaudoti motorinius įgūdžius, vystyti koordinaciją per vaizduotės stimuliavimą. Vaikui ar suaugusiam, kurio judėjimas labai ribotas, užteks padėti ranką ant vibruojančio paviršiaus ir visas jo kūnas pajaus virpesių reakciją, keliaujančią per odą. Nuolat keičiant spaudimą ir ritmo garsą, leis negalią turinčiam žmogui pajausti vis skirtingus pojūčius.

Vaikams ar suaugusiems, turintiems cerebrinį paralyžių, grojimas gali būti efektyvus būdas stimuliuoti kalbos vystymąsi ir bendravimo įgūdžius, išreikšti emocijas, vystyti ritmo pojūtį, kas padeda fizinei, motorinei ir kognityvinei raidai. Be to, tai bendravimo aplinkos kūrimas ir tiesiog  linksmybės.

Muzika yra įrankis, naudojamas skausmo valdyme ir vaikų gydyme, taip pat taikomas žmonėms, išgyvenusiems traumines patirtis – tokiu būdu lauko muzikos instrumentai yra ideali galimybė ligoninių, slaugos namų ir terapinių centrų sodeliams bei lauko aikštelėms. Muzika gydo, o muzikos teikiamos stimuliacijos džiaugsmas, kaip ir dalyvaujančiųjų aktyvumas ar atsipalaidavimas, duoda nuostabų, nors ir trumpalaikį, atsitraukimą nuo kasdieninio skausmo ar būklės diskomforto.
Mūsų lauko muzikos instrumentai gali būti statomi po vieną ar komplektais. Jei tikslas yra ne tik muzika, groti ansambliu yra naudingiau – vyksta bendradarbiavimas, vadovavimas, koordinavimas ir gaunamas geresnis rezultatas. Grojimas ir dainavimas grupėje gali padėti sukurti harmoningą bendrą palaikymo dvasią ir kiekvieną padrąsinti. Vaikai, kurie susiduria su bendravimo sunkumais, gali patirti džiaugsmą ir saugumo jausmą bendrauti muzikuojant.

Matyti, girdėti ir groti muzikos instrumentais yra svarbi kultūrinė patirtis kiekvienam, todėl manome, kad lauko muzikos instrumentai turėtų būti pasiekiami visiems, įskaitant kiekvieno individualius poreikius, negalią turinčiuosius ar besinaudojančius neįgaliojo vežimėliais.

Lauko muzikos instrumentai gali būti pritaisomi įvairiame aukštyje ir įvairiais būdais. Jie gali būti su mušamosiomis lazdelėmis ir ryškių stimuliuojančių spalvų.

Mes visuomet pasiruošę išgirsti apie Jūsų individualius poreikius ar specifinius reikalavimus – skambinkite ar rašykite mūsų komandai – mes pasiruošę jums padėti.